درباره کروز کنترل

قیمت


کروز کنترل چیست؟
کروز کنترل آپشنی است که برای آسودگی رانندگی در مسیرهای طولانی به کار می رود.در این سیستم ، امکان تثبیت سرعت خودرو در شرایط مختلف بدون استفاده از پدال گاز فراهم شده است. هنگامی که راننده سیستم کروز کنترل را فعال می کند ، یک عملگر الکتریکی به جای او وظیفه تنظیم دقیق دریچه گاز را به عهده خواهد داشت و راننده می تواند پای خود را از روی پدال گاز بردارد.همچنین راننده می تواند از طریق کلید هایی که روی سردنده یا ریموت قرار دارد ، سرعت خودرو را افزایش یا کاهش دهد.در صورتی که راننده پدال ترمز و یا کلاچ را فشار دهد ، سیستم کروز کنترل غیر فعال شده و بلافاصله کنترل سرعت خودرو در اختیار راننده قرار می گیرد. در این سیستم آخرین سرعت تثبیت شده در حافظه ذخیره شده و راننده می تواند با فشار دادن یک کلید به طور اتوماتیک سرعت خودرو را روی این سرعت تنظیم کند.

اجزای اصلی کروز کنترل* عملگر دریچه گاز

عمل کشیدن و رهاسازی دریچه گاز موتور خودرو را انجام میدهد.این قطعه با سیم گاز اصلی خودرو موازی است و به صورت مستقل عمل می کند.(تنها خودروهای تراتل سیمی به این قطعه نیاز دارند.)

* واحد کنترل الکترونیکی

این قطعه تشکیل شده است از یک برد الکترونیک که درون جعبه قرار داده شده و در محفظه سر نشین خودرو نصب میگردد.این قطعه از طریق دسته سیم ارتباطی با خودرو و عملگر دریچه گاز ارتباط دارد.

* سردنده

سردنده شامل 4 کلید با نور سفید رنگ زیر هر کلید می باشد که هنگام شب نوشته روی کلید ها کاملا مشخص است.با فشردن کلیدهای cruise و M/LIM (و یا M/ALARM ) کلیدها نارنجی رنگ می شوند.

* کلید کنترل اهرمی (دسته راهنما)

این نوع کلید مشابه اهرم دسته راهنما کنار فرمان نصب می شود. در خودروهای گیربکس اتوماتیک که امکان تعویض سردنده نباشد اختصاصا از این نوع کلید استفاده می شود. اهرم دسته راهنما شامل 6 دکمه یک چراغ دو رنگ، یک حافظه موقت و دو حافظه ثابت قابل تنظیم می باشد.


نحوه عملکرد کلیدها

1. کلید CRUISE


* برای روشن و خاموش نمودن کروز کنترل بکار می رود. هنگام روشن شدن کروز، لامپ LED نارنجی رنگ زیر این کلید روشن می شود و یک بوق به مدت نیم ثانیه به نشانه روشن شدن کروز شنیده می شود. همچنین درصورت فعال بودن کروز کنترل این کلید عمل cancel را انجام می دهد.2. کلید M/LIM و M/ALARM


* وقتی کروز کنترل را با کلید SET فعال می کنیم و چراغ آن چشمک زن می شود، می­توان آن سرعت را در حافظه M ذخیره کرد. برای ذخیره کردن بایستی کلید M را به مدت 7 ثانیه نگه داشت. بعد از 7 ثانیه بوق ممتد به گوش می رسد و از این پس علاوه بر کلیدهای SET و RES می­توان با فشردن کلید M سرعت ذخیره شده را بازیابی کرد.
* کلید LIM در خودروهای تراتل برقی وجود داشته و جهت فعال نموندن لیمیتر به کار می رود و کلید ALARM در خودروهای تراتل سیمی بوده و برای فعال نمودن آلارم سرعت یا همان لیمیتر مجازی به کار می رود. نحوه کار آن دقیقا همانند کروز کنترل است.3. کلید SET


* هنگام روشن بودن سیستم کروز، فشردن این کلید باعث فعال شدن کروز در سرعت فعلی شده و چراغ CRUISE چشمک زن می شود. پس از فعال شدن کروز با هر بار فشردن این کلید سرعت خودرو حدود یک کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد.
* هنگام روشن بودن سیستم لیمیتر، فشردن این کلید باعث فعال شدن لیمیتر در سرعت فعلی شده و چراغ LIM/M چشمک زن می­ شود. پس از فعال شدن لیمیتر با هر بار فشردن این کلید سرعت محدودیت لیمیتر حدود یک کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد.4. کلید RES


* هنگام فعال بودن سیستم کروز، هر بار فشردن این کلید باعث کاهش سرعت خودرو حدود یکی کیلومتر بر ساعت می شود. همچنین در صورت غیر فعال نمودن کروز توسط cancel (کلید CRUISE) و یا پدال های ترمز و کلاچ، فشردن این کلید باعث بازیابی سرعت از حافظه و فعال شدن کروز می شود.
* هنگام فعال بودن لیمیتر، با هر بار فشردن این کلید سرعت محدودیت لیمیتر حدود یک کیلومتر بر ساعت کاهش می یابد.

قیمت

فعال سازی در سرعت مطلوب


هنگامی که در سرعت مطلوب در حال رانندگی هستید، می توانید با فشار دادن کلید SET سیستم را فعال کنید. بعد از فشردن این کلید صدای 2 بوق متوالی شنیده می­شود و لامپ LED نارنجی رنگ روی سردنده به حالت چشمک زن درمی­آید. پس از اتمام صدای بوق پای خود را از روی پدال گاز بردارید. سرعت خودرو در همان سرعت ثابت می­ماند. توجه شود که برای فعال شدن کروز کنترل سرعت خودرو باید بیش از 35 کیلومتر بر ساعت باشد.

عملکرد سیستم کروز هنگام فشردن پدال­ها


هنگام فعال بودن کروز اگر نیاز به افزایش سرعت مقطعی خودرو باشد (مانند سبقت گرفتن) فشردن پدال گاز تأثیری روی عملکرد کروز ندارد و بعد از رهاسازی پدال گاز سرعت خودرو کاهش یافته و در سرعت تنظیم شده کروز ثابت می­ماند. سیستم کروز کنترل با فشار دادن پدال ترمز و یا پدال کلاچ غیرفعال شده و لامپ نارنجی از حالت چشمک زن به حالت روشن ثابت در می­آید . در خودروهای تراتل برقی هنگام فعال بودن لیمیتر ، در صورت نیاز به شتاب گیری ناگهانی ، اگر پدال گاز تا انتها فشرده شود ، لیمیتر غیرفعال شده  و لامپ نارنجی رنگ کلید  M/LIM در سردنده ( و یا لامپ LED قرمز رنگ در مدل ریموت دار) از حالت چشمک زن به حالت ثابت روشن در می آید.

افزایش یا کاهش سرعت خودرو با کروز


با فعال شدن سیستم در صورتی که قصد افزایش سرعت دارید از کلید SET استفاده کنید. هر بار فشار دادن این کلید باعث افزایش سرعت خودرو در حدود 1 کیلومتر بر ساعت می شود و در صورتی که قصد کاهش سرعت دارید از کلید RES استفاده کنید. هر بار فشار دادن این کلید باعث کاهش سرعت خودرو در حدود 1 کیلومتر بر ساعت می شود. درصورتیکه سرعت کمتر از 35 km باشد، فشردن کلیدهای SET و RES اثری ندارد و فقط می­توان با کلید ON/OFF کروز را روشن یا خاموش نمود.با ما تماس بگیرید

برای سفارش و اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش تماس بگیرید

02122144096
09197127546

تماس با ما